„Przyglądanie się drzewom jest absorbującym, ale nie docenianym hobby” – przeczytałam kiedyś w poradniku Collinsa do rozpoznawania gatunków i odmian drzew europejskich. I muszę przyznać, że jest to wyjątkowo trafne stwierdzenie, które dotyczy jedynie niewielkiej grupy „zorientowanych zielono” hobbystów i pasjonatów przyrody.
…
…
Większość z nas, w codziennym życiu w ogóle nie zwraca uwagi na to, co nas otacza, choć drzewa to organizmy bądź, co bądź, pokaźnych rozmiarów. Niekiedy rosnące w formie soliterów wyraźnie wybijają się z otaczającego go sąsiedztwa. Ich znaczenie i efekt wzmacnia posadzenie ich w formie szpalerów, ale nadal wydają się nam obce.
Powszechnie wiadomo, że obecność drzew ma ogromne znaczenie dla zdrowia i życia wielu organizmów, do których zaliczamy się również my – ludzie. Drzewa stanowią także istotny element ukształtowania krajobrazu, jak choćby zadrzewienia śródpolne, parki miejskie, aleje spacerowe, zieleń ciągów komunikacyjnych, czy też zieleń cmentarzy.
…
…
Pomimo, że wiemy i rozumiemy znaczenie drzew w procesach przyrodniczych, to już z ich rozpoznawaniem i wskazaniem ich cech charakterystycznych jest słabo. Najłatwiej odróżniamy drzewo iglaste od liściastego. I może to się wydać zabawne, ale tutaj nie ma żadnych pomyłek. Przysłowiowe schody pojawiają się dopiero w określaniu gatunków.
Na pewno wśród naszych znajomych i rodziny jest wiele osób, które nie znają wielu gatunków drzew. Co można zrobić, żeby to zmienić? W wielu miastach oraz regionach Polski, znajdują się Ogrody Botaniczne i Arboreta, w których rosną drzewa nie tylko egzotyczne i mało spotykane, ale również te bardzie pospolite. Warto wybrać się tam na spacer, lub na dłuższą wycieczkę i pooglądać drzewa. Wszystkie drzewa w ogrodach i arboretach mają tabliczki i są podpisane z nazwy polskiej i łacińskiej.
…
…
Pierwsze spotkania z rozpoznawaniem drzew są najtrudniejsze, ale nie ma co się od razu zrażać. Nauka i zdobywanie nowej wiedzy oraz umiejętności, to proces ciągły i długotrwały. To nie zupka chińska, gotowa po zalaniu wrzątkiem. To ciekawa przygoda, która zaowocuje tym, że nagle okaże się, że wokół nas dzieje się o wiele więcej, niż byśmy się spodziewali.
Najtrudniejszym okresem do rozpoznawania drzew, szczególnie liściastych, jest zima. Pomocna może się w tym okazać książka J. Adamczyka „Atlas pędów zimowych. Rozpoznawanie roślin drzewiastych”, recenzję której zamieściłam jakiś czas temu na blogu. ➡ RECENZJA ⬅
W okresie zimowym mamy mało informacji o drzewach i na początku na pewno takie rozpoznawanie może nam sprawić wiele kłopotów. Niedługo przyjdzie wiosna i wiele drzew liściastych rozpocznie okres wegetacyjny. Nagle staną się klonami, lipami, jesionami, dębami, bukami czy grabami a nie tylko jakimiś tam drzewami.
…
…