Projektowanie ogrodów to moja pasja i praca. Zajmuję się tym zawodowo od 2010 roku. Przez te wszystkie lata zaprojektowałam ponad 100 różnych ogrodów i w sumie około 15 tarasów i balkonów. Udzieliłam również ponad 30 konsultacji w zakresie modernizacji ogrodów, które zakończyły się wytycznymi bez konieczności tworzenia dokumentacji projektowej. Prawie wszystkie projekty doczekały się realizacji. Część z nich od razu w całości, a część, ze względu na ograniczenia czasowe, budowlane i inne, została podzielona na etapy i realizowane były według ustalonego z Inwestorami harmonogramu. Ale nie chciałabym się tutaj przechwalać ilością, bo ilość może jedynie świadczyć o tym, czy ktoś zajmuje się projektowaniem zawodowo, czy hobbystycznie.
Najważniejszą jednak sprawą jest to, żeby ogród pięknie zaprojektowany i zwizualizowany miał możliwość doczekania się realizacji. Żeby dał się wykonać, żeby był bezpieczny dla jego użytkowników, oraz przede wszystkim, żeby po jego wykonaniu, nawet po 10, czy 20 latach, wciąż podobał się Inwestorom. Krótko mówiąc, żeby prawidłowo działał. Aby taki ogród powstał i później funkcjonował właściwie, niezbędna jest pomoc kogoś, kto posiada wiedzę z zakresu zasad kształtowania przestrzeni, materiałoznawstwa, częściowo budownictwa, roślin ozdobnych, ich właściwości, cyklu życia, ochrony przed chorobami i szkodnikami oraz z zakresu ochrony środowiska i ekologii. Bo bardzo ważnym aspektem przy projektowaniu ogrodu, o czym często się zapomina, jest lokalizacja ogrodu w krajobrazie lokalnym.
Taką wiedzę posiada lub powinien posiadać właśnie projektant ogrodów lub architekt krajobrazu. Nie zawsze tak jest, że projektant ogrodów posiada odpowiednie kompetencje, bo w Polsce nie ma zawodu projektanta ogrodów. Żadna szkoła, ani średnia, ani wyższa nie kształci kadry dokładnie w tym kierunku. To samo dotyczy architektów krajobrazu, którzy ucząc się postrzegać przestrzeń w dużo większym wymiarze niż pojedynczy ogród, mogą zwyczajnie nie umieć pracować w takiej skali.
Na rynku ogrodowym działają również firmy wykonawcze, zakładające ogrody, czy też firmy brukarskie, które często w swojej ofercie podają, że zakładają ogrody. Ale oni wcale nie muszą się znać na zasadach projektowych. W ich zakresie kompetencji leży znajomość metod i procesów budowlanych. prawidłowego wykonania takiego projektu a także umiejętność właściwego i bezpiecznego połączenia wszystkich elementów projektu w spójną i działającą całość. Od kwestii poruszonych przeze mnie powyżej jest właśnie projektant ogrodów lub architekt krajobrazu, czyli osoba z odpowiednim wykształceniem i przygotowaniem.
Ale nie daj się zwieść temu, że wszyscy pracują tak samo. Nie wierz tym, którzy proponują Ci projekt w cenie realizacji, lub też za niewielką kwotą. Nie odrzucaj również ofert, w których cena za usługę projektową wydaje Ci się za wysoka. Każdy projektant, czy architekt wykonuje swoje zadania projektowe w różny sposób. Jedni pracują na drogich programach komputerowych, inni wykorzystują techniki rysunku odręcznego do przedstawienia swoich koncepcji. Niektórzy z nich robią jedynie rysunki koncepcyjne, a inni w ramach projektu oferują dokumentację wykonawczą. Dlatego cena usługi projektowej u różnych projektantów może być różna, pomimo tego, że wciąż masz ten sam ogród. A dzięki projektowi ogrodu, będziesz dokładnie wiedzieć, ile wyniesie Cię koszt jego realizacji. Unikniesz również błędów w trakcie jego wykonania i niepotrzebnych kosztów, wynikających z nieprzemyślanych decyzji.
Zapraszam Cię również do lektury krótkiego postu, w którym wyjaśniam, jak i z kim przygotować projekt ogrodu.
PROJEKT OGRODU PRZYDOMOWEGO – jak i z kim go wykonać?