Drzewa, niby wszyscy wiedzą czym są, ale mało kto je zna tak naprawdę. Większość z nas potrafi rozpoznać prawidłowo maksymalnie trzy gatunki drzew iglastych i około pięciu drzew liściastych (wnioski na podstawie przeprowadzonych badań własnych). Znamy ich wartość, rozumiemy, że są nam potrzebne, ale ciężko nam się zdecydować na ich obecność w najbliższym otoczeniu.
Ostatnie badania pokazały, że oprócz produkcji tlenu i pochłaniania dwutlenku węgla, drzewa stanowią bardzo istotny składnik wielu ekosystemów, nie tylko związanych z samymi roślinami jako takimi. Są one bowiem m.in. schronieniem dla wielu gatunków ptaków, owadów i drobnych ssaków, jak również stanowią one jedno z podstawowych źródeł pozyskiwania materiałów do budowy różnych konstrukcji dla człowieka.
.
.
Ten, kto przyrodę odbiera zbyt ogólnie i pobieżnie, nie wie, że drzewa, podobnie jak ludzie, potrafią żyć w społecznościach i wzajemnie się wspierać. Mają „magiczne” moce, dzięki którym pomagają sobie, przekazują składniki mineralne, niezbędne do rozwoju oraz komunikują się między sobą, gdy nadciąga zagrożenie. Część z tych „magicznych” mocy można wytłumaczyć za pomocą nauki i jej różnych aspektów, niektóre jednak nadal pozostają dla człowieka tylko intuicyjne, i nie zdefiniowane w sposób naukowy.
Drzewa przez wiele tysięcy lat swojej ewolucji zmieniały się i dostosowywały do nowych oczekiwań środowiska, w którym żyły. Modyfikacji ulegał klimat, przekształceniu – warunki glebowe, następowała antropogenizacja krajobrazu. Wszystko to powodowało, że drzewa musiały zmieniać swoje zwyczaje a nawet miejsca występowania.
.
.
Dziś z cyklu „Z zielonej półki” chciałabym polecić Ci właśnie książkę o drzewach – „Tajemną mowę drzew” napisaną przez znanego austriackiego leśnika i miłośnika drzew. W ostatnim czasie na fazie wzrastającego zainteresowania literaturą popularno-naukową w tym temacie, pojawiło się sporo pozycji. Ta jednak, jest inna niż wszystkie, pozwala odkryć magię lasu i wsłuchać się w to, o czym mają do powiedzenia drzewa.
.
.
Autor z wyjątkową lekkością potrafi zaczarować czytelnika opowieściami ze swojego życia, dzieli się doświadczeniami i wprowadza w magiczny świat drzew księżycowych. Z jego wspomnień i opowieści dowiedzieć się można, jak można wykorzystywać drzewa i drewno, aby służyły one człowiekowi jak najlepiej. W „Tajemnej mowie drzew” odnajdziesz również bardzo ciekawe fragmenty traktujące o tym, jak drzewa wspomagają i chronią życie i zdrowie człowieka. Pod koniec książki, Erwin Thoma wskazuje również konkretne gatunki drzew i opisuje ich działanie lecznicze. To doskonałe kompendium wiedzy o tym, jakie na prawdę jest drewno poszczególnych drzew, czym różni się od innych i jakie znaczenie miało kiedyś w medycynie ludowej. Jest to o tyle ciekawa część książki, że coraz więcej osób szuka alternatyw do współczesnej medycyny w niegdysiejszych metodach rozwiązywania problemów zdrowotnych. Większość z nich stosowana jest do dzisiaj, ale ja sama dowiedziałam się o wielu ciekawych aspektach wykorzystania darów, jakie dają drzewa, o których już dawno zapomniałam.
.
.
2 komentarze
abiturient
15 lutego 2019 at 21:01Podziwiam Pani wiedzę, z tylu róznych dziedzin. Co Pani studiowała, że ma tak szeroki zakres informacji i zainteresowań?
Agnieszka Gertner
16 lutego 2019 at 12:15Dziękuję za ten miły komentarz. Studiowałam tylko i aż architekturę krajobrazu, ale bardzo lubię czytać książki i biorę z nich tyle, wszystko, co mogę wydobyć. Ale to nie studia ani szkoły determinują to, kim jesteśmy, tylko pasja i chęć samorozwoju. Ale nie w kontekście własnego wnętrza, lecz zrozumienia otaczającego nas skomplikowanego tworu, jakim jest świat. Za tym zrozumieniem zaczniemy się zmieniać i my :). Odwiedzaj mnie częściej, jeśli znajdujesz tu choćby małą porcję tego, co uważasz za wartościowe 🙂 Pozdrawiam serdecznie.