Arboretum w Rogowie, jeden z ważniejszych punktów na mapie turystycznej każdego architekta krajobrazu, botanika, ogrodnika, dendrologa czy też miłośnika przyrody. Choć ogród ten oddalony jest od mojego biura o około 200km, to dojazd do niego zajął mi niecałe dwie godziny. Większość trasy pokonałam autostradą A1, więc wcale nie odczułam, że jest to daleko.
Arboretum w Rogowie to przede wszystkim obiekt naukowy. Od momentu jego założenia, czyli od 1923 roku, przeszedł on wiele metamorfoz, zmian w zakresie działalności a jego kolekcja wzbogacała się i zmieniała w czasie. Dzięki temu, jest to miejsce, które zaskoczy nas dziś czymś osobliwym o każdej porze roku. Największym zainteresowaniem ogród zdecydowanie cieszy się wiosną. Po pierwsze dlatego, że zakwita tam mnóstwo magnolii, a po nich różaneczniki i azalie. Po drugie, dlatego, że po długiej i ponurej porze roku, jaką jest w ostatnich latach zima, wszyscy spragnieni są zieleni i szukają jej właśnie w arboretach i ogrodach botanicznych.
.
.
Arboretum odwiedza co roku około 50 tysięcy zwiedzających a powierzchnia, przeznaczona do zwiedzania, to około 41ha. Cały obszar podzielony jest na sektory, w których można zobaczyć rzadkie kolekcje drzew i krzewów, kolekcje roślin górskich i chronionych, w części alpinarium. W północnej części arboretum skupione są doświadczalne powierzchnie leśne, czyli różnej wielkości sektory z gatunkami drzew obcego pochodzenia założone i pielęgnowane tak, jak odbywa się to w lasach gospodarczych. Wzdłuż ścieżek zlokalizowane są tablice informacyjne a na drzewach i krzewach wiszą etykiety, dzięki którym na bieżąco, można rozpoznawać poszczególne gatunki.
.
.
Kolekcja drzew i krzewów jest tak ogromna, że nie sposób w tak krótkim czasie opowiedzieć o nich wszystkich. Nie da się również wstawić tylu zdjęć, żeby oddać mnogość tego, co można tam zobaczyć. Odwiedziłam arboretum w zeszłym tygodniu po raz pierwszy i od samego wejścia wiedziałam już, że na pewno nie ostatni. Na miejscu zaopatrzyłam się w przewodnik po arboretum, dzięki któremu dużo łatwiej odnalazłam się w gąszczu ścieżek oraz odszukałam lokalizację interesujących mnie okazów. Całe arboretum ma charakter leśny, więc wycieczka i zwiedzanie go to nie tylko podziwianie pojedynczych gatunków drzew i krzewów, lecz wyśmienity spacer po mniej lub bardziej formalnych ścieżkach leśnych. Można się nawet na chwilę zgubić 😊.
Oprócz bogatych kolekcji unikalnych egzemplarzy drzew, w arboretum można odnaleźć wiele innych, mniejszych lecz równie ciekawych niespodzianek. Alpinarium podczas mojej wizyty aż huczało od pracy owadów. Wiele z nich nie występuje w mieście, bo nie znajdują tam pokarmu. Oprócz owadów i innych zwierząt, w arboretum znajdują się kolekcje roślin zielnych i tropikalnych. Wszystkie rośliny rosną w zasięgu ręki, wszędzie można podejść i dotknąć: kwiaty, owoce na drzewach i krzewach oraz inne elementy budowy roślin, którym można przyjrzeć się z bliska. To niesamowite, jak przyroda oglądana z bliska może być fascynująca?
Zapraszam Cię na krótki wirtualny spacer po detalach, które urzekły mnie podczas spacerów. Jak zobaczysz, nie tylko drzewa są wyjątkowe w arboretum 😊
.
.
gatunek: mikołajek płaskolistny (Eryngium planum)
rodzina: baldaszkowate (Apiaceae)
motyl to najprawdopodobniej Pokłonnik (ale nie jestem pewna)
.
.
gatunek: pszczoła miodna (Aphis mellifera)
rodzina: pszczołowate (Apidae)
gatunek: mikołajek płaskolistny (Eryngium planum)
rodzina: baldaszkowate (Apiaceae)
.
.
gatunek: łubin trwały (Lupinus plyphyllus)
rodzina: bobowate (Fabaceae)
.
.
gatunek: tarczownica bruzdkowana (Parmelia sulcata)
rodzina: tarczownicowate (Parmeliaceae)
.
.
gatunek: przegorzan kulisty (Echinops sphaerocephalus)
rodzina: astrowate (Asteraceae)
.
.
gatunek: bielinek rzepnik (Pieris rapae)
rząd: motyle (Lepidoptera)
gatunek: oman wspaniały (Inula magnifica)
rodzina: astrowate (Asteraceae)
.
.
gatunek: perłowiec malinowiec (Argynnis paphia)
rząd: motyle (Lepidoptera)
gatunek: oman wspaniały (Inula magnifica)
rodzina: astrowate (Asteraceae)
.
.
gatunek: kwiatówka zwierzchnica (Myathropa florea)
rząd: motyle (Lepidoptera)
gatunek: oman wspaniały (Inula magnifica)
rodzina: astrowate (Asteraceae)
.
.
gatunek: moszenki południowe (Colutea arborescens)
rodzina: bobowate (Fabaceae)
.
.
gatunek: hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)
rodzina: hortensjowate (Hydrangeaceae)
.
.
gatunek: głóg dahurski (Crataegus dahurica)
rodzina: różowate (Rosaceae)
.
.
gatunek: dereń Kousa odm. chińska (Cornus kousa var. chinensis)
rodzina: dereniowate (Cornaceae)
.
.
gatunek: klon jesionolistny ‘Tadeusz Szymanowski’ (Acer negundo)
rodzina: klonowate (Aceraceae)
.
.
6 komentarzy
swiat karinki
22 lipca 2018 at 10:52Przepiękne zdjęcia chętnie tam kiedyś wyskoczę z rodziną
Bookendorfina Izabela Pycio
21 lipca 2018 at 09:28Pięknie się wszystko prezentuje, z wielką pzyjemnością tam zajrzę. 🙂
Ciekawska Magdalena
21 lipca 2018 at 07:13Piękne zdjęcia zachęcają do odwiedzin
Natalia z Ogrodolandii
18 lipca 2018 at 10:36Przepiękne okazy, naprawdę jest co podziwiać! Żałuję, że jeszcze mnie tam nie było, ale na pewno podczas tego urlopu zagościmy tam 🙂 Świetnie prowadzisz bloga! Można się wiele dowiedzieć! Pozdrowienia 🙂
Andrzej
17 lipca 2018 at 21:45Wspaniałe zdjęcia! Cudownie ujęte maleństwa 🙂 Uwielbiam to Arboretum. Od kilku lat regularnie je odwiedzam 🙂 Pozdrowienia!
Agnieszka Gertner
18 lipca 2018 at 10:28Andrzej, dziękuję – może uda nam się następnym razem tam spotkać na wspólnym wypadzie foto 🙂