Jednego ogromnie zazdroszczę Michałowi Nogasiowi – tego, że może czytać książki w pracy Ja niestety, mogę sobie na to pozwolić, tylko w wolnych chwilach, które nie zawsze zdarzają mi się dłuższe niż pół godziny. Ale przy odpowiedniej organizacji i właściwie ustawionych priorytetach, tego czasu wcale nie musi być tak mało, nawet jeśli są to takie krótkie odcinki.
…
…
Poczucie czasu – wiedzieliście, że drzewa też je mają? Ale jak? Skąd? Kiedy wiedzą, że to właśnie nadchodzi zima, a nie tylko przejściowe obniżenie temperatury? Czy to już czas, żeby zrzucić liście? Jak rozpoznają, jakie znaki daje pierwsze wiosenne słońce? Czy to już wiosna, czy tylko kilka dni ciepła? Dlaczego buki (Fagus sylvatica) okrywają się zielenią tym później, im cieplejsza była zima? Brzmi to co najmniej dziwnie, gdy dookoła rośliny zielne, po ciepłej zimie aż kipią w wyścigu, kto pierwszy zostanie zapylony przez owady…
…
…
To tylko jeden z wielu fascynujących wątków tej książki. Nie będę Wam już nic więcej zdradzać. Choć wielu leśników wypowiada się, że to książka dla laików, uważam, że osąd ten jest mocno niesprawiedliwy. Ta książka to cenna baza informacji z życia drzew, którą towarzyszą ludziom w codziennej wędrówce. Drzew, których z istnienia i problemów, często nie zdajemy sobie sprawy.
…
…
4 komentarze
Natalia
14 listopada 2017 at 16:49Bardzo dobra książka 🙂
Jeżeli lubisz tematykę związana z natura, warto sięgnąć po Simonę Kossak <3
Agnieszka Gertner
17 listopada 2017 at 06:04Natalio, dziękuję, właśnie ostatnio zrobiłam napad na wyprzedaże w księgarni. Czeka w poczekalni 🙂 Czytałam jej tylko „Opowieści”. Mogę gorąco polecić tą pozycję 🙂
Konkol Polny
14 listopada 2017 at 16:07Ta książka jest świetna 🙂 Ukazuje wielką wrażliwość i doświadczenie autora. Wiem, że spotkała się z krytyką, ale w końcu pokazuje zupełnie inne spojrzenie na leśnictwo
Aleksandra P
14 listopada 2017 at 07:34Czytałam, bardzo przyjemna książka 🙂