Nowoczesność w ogrodach w ostatnich kilku latach rozumiana jest bardzo szeroko. Od surowego minimalizmu, poprzez przewagę architektury nad zielenią, do coraz bardziej popularnych ostatnim czasem trendów eko.
I takie właśnie szeroko pojęte trendy „eko” coraz częściej znajdują się w projektowanych przez mnie ogrodach. Oto jedna z koncepcji zagospodarowania ogrodu miejskiego, gdzie każdy z członków rodziny chciałby mieć kąt dla siebie.
Ogród ma powierzchnię około 1100 m2. Znalazło się w nim miejsce zarówno na część wypoczynkową (taras) i biesiadną (ognisko), jak również na rekreacyjną (część wschodnia), jak i użytkową (część południowa).
Niewątpliwie największą atrakcją ogrodu są stalowe kule ozdobne w części reprezentacyjnej (frontowej) ogrodu oraz nowoczesne ogrodzenie ozdobne z oświetleniem ukrytym pod numerem adresowym.
Dla każdego coś dobrego – jest basen dla dzieci,
oraz strefa biesiadna dla starszych użytkowników ogrodu – ognisko.
A jak będzie cicho i bezwietrznie, można posłuchać szumu wody z kaskady zlokalizowanej na przeciwko tarasu wypoczynkowego, widocznego również z salonu.
Woda w ogrodzie to również zaproszenie dla owadów i ptaków, które są nierozłącznymi towarzyszami ludzi.
Tym bardziej, że dobór gatunkowy roślin do ogrodu jest bardzo bogaty, zmienny w czasie, ozdobny o różnych porach i roku i przede wszystkim mieszany. Łączenie roślin liściastych z iglastymi sprzyja większej bioróżnorodności wśród owadów, które mogą znajdować schronienie w ogrodzie. Zróżnicowanie gatunkowe chroni również rośliny przed szkodnikami i chorobami spowodowanymi patogenami grzybów.
Aranżowanie ogrodów roślinnością zmniejsza również powierzchnie trawników, zwiększa wilgotność powietrza i sprzyja w większej skali redukcji lokalnych wysp ciepła. Dzięki zróżnicowanym kompozycjom roślinnym ogród nabiera „efektu 3D” i staje się dużo bardziej atrakcyjny dla jego użytkowników, niż sam trawnik i kostka.
3 komentarze
waterblock
19 kwietnia 2021 at 13:56Ogród w mieście to taki kącik w którym można naprawdę złapać oddech i odpocząć.
Agnieszka Gertner
23 kwietnia 2021 at 18:48oj tak!! 🙂
zagorski
6 kwietnia 2021 at 09:50Przepiękny projekt!